Deklaracja dostępności
DEKLARACJA DOSTĘPNOŚCI
MIEJSKIEJ BIBLIOTEKI PUBLICZNEJ W RADZIONKOWIE
Miejska Biblioteka Publiczna w Radzionkowie prowadzi swoją działalność w budynku usytuowanym na terenie miasta Radzionków przy ulicy Gwarków 2.
W latach 1997 do 2024 Miejska Biblioteka Publiczna w Radzionkowie prowadziła swoją działalność w lokalach znajdujących się w Radzionkowie przy ulicy Knosały 61a i przy ulicy Kużaja 19. Lokal przy ulicy Kużaja 19 (wcześniej Filia Biblioteczna) został zamknięty dla Czytelników z końcem września 2024 roku, z dniem 01.01.2025 roku zlikwidowano Filię Biblioteczną a lokal zwrócono Gminie Radzionków. W lokalu przy ulicy Knosały 61a zakończono działalność z dniem 15.11.2024 roku. Na chwilę obecną lokal nie jest użytkowany.
Dostępność architektoniczna – lokal przy ulicy Knosały 61a
Na dzień 20.03.2025 roku lokal ten jest wyłączony z użytkowania i nie jest prowadzona w nim działalność Biblioteki.
Przed budynkiem znajdują się miejsca parkingowe przeznaczone dla osób niepełnosprawnych. Dostęp do lokalu jest utrudniony barierami pionowymi (długie schody bez windy lub podnośnika). Nie ma również możliwości skorzystania z domofonu lub przywołania pracownika za pomocą dzwonka. Zapewniony jest wstęp do lokalu osobom korzystającym z psa asystującego. W lokalu nie ma zamontowanej pętli indukcyjnej. Od roku 2024 można skorzystać z usług tłumacza PJM dostępnego na żądanie Czytelnika w ciągu 7 dni od złożenia wniosku. Można także się kontaktować za pomocą pisma (sms, mail, tekst pisany itp.).
Dostępność architektoniczna – budynek przy ulicy Gwarków 2
Na dzień 20.03.2025 roku jest to jedyny budynek, w którym Miejska Biblioteka Publiczna w Radzionkowie prowadzi swoją działalność.
Przed budynkiem znajdują się miejsca parkingowe, w tym jedno dla osób niepełnosprawnych usytuowane tuż przy wejściu do budynku. Wejście do Miejskiej Biblioteki Publicznej znajduje się na poziomie ulicy – w drzwiach wejściowych jest niski próg.
Na terenie budynku Biblioteki znajduje się 9 punktów TOTUPOINT, które wskazują położenie Czytelnika wewnątrz budynku. Punkty te działają za pomocą interfejsu BLE (Bluetooth Low Energy 4.0). Lokalizacje punktów TOTUPOINT w Bibliotece dostępne są pod linkiem:
Toaleta dla osób niepełnosprawnych (z wszelkimi udogodnieniami jak dodatkowy uchwyt, szeroka umywalka, przycisk przywołujący pracownika w nagłych wypadkach) jest dostępna na parterze Biblioteki.
Ułożenie regałów umożliwia dostęp osobom poruszającym się na wózkach lub za pomocą chodzika. Do księgozbioru umiejscowionego na antresoli, do sali konferencyjnej, punktu obsługi osoby niepełnosprawnej oraz strefy relaksu można dostać się schodami bądź windą.
Z uwagi na konstrukcję architektoniczną budynku nie jest możliwe dotarcie osoby na wózku do każdego pomieszczenia Biblioteki m.in. do dyrekcji czy księgowości. W związku z powyższym przygotowano pomieszczenie do obsługi osoby niepełnosprawnej, do którego Czytelnik może się dostać za pomocą windy i tam w spokoju i komforcie załatwić swoje sprawy.
Na budynku Biblioteki widnieje informacja o zakazie wprowadzania psa do lokalu, jednak jeśli właściciel psa posiada zaświadczenie, iż jest to pies asystujący oraz aktualne szczepienia czworonoga, a pies ma założoną specjalną obrożę lub uprząż informującą o tym, iż jest psem asystującym, to może zostać wprowadzony do budynku.
Czytelnikom, którzy nie mogą samodzielnie lub z pomocą osób trzecich dotrzeć do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Radzionkowie, Biblioteka umożliwia zamówienie książek telefonicznie lub poprzez bezpłatny elektroniczny katalog biblioteczny OPAC – link: https://www.radzionkow-mbp.sowa.pl/ i w ramach usługi „Książka na telefon” dostarcza wybrane pozycje do domu lub mieszkania w umówionym terminie.
Dostępność informacyjno-komunikacyjna
Z Biblioteką można skontaktować się za pomocą narzędzi współczesnej komunikacji, a w szczególności:
- Telefonicznie lub poprzez sms (wiadomość tekstową) na numer 783 977 885,
- Za pomocą poczty elektronicznej:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. ,Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. ,Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. ;
- Poprzez elektroniczną skrzynkę podawczą na platformie ePUAP epuap.gov.pl; adres skrytki: /MBPRadzionkow/SkrytkaESP ;
- Przez platformę eDoręczenia.
Od roku 2024 Czytelnicy korzystający z Biblioteki mają możliwość porozumiewania się z użyciem tłumacza PJM. Tłumacz jest dostępny na wniosek w ciągu 7 dni.
W budynku Biblioteki nie ma zamontowanej pętli indukcyjnej. Dostępnych jest 9 punktów TOTUPOINT określających za pomocą interfejsu BLE aktualną lokalizację Czytelnika. Lokalizacje punktów TOTUPOINT w Bibliotece dostępne są pod linkiem:
Dostępność cyfrowa strony internetowej
Miejska Biblioteka Publiczna w Radzionkowie zobowiązuje się zapewnić dostępność swojej strony internetowej zgodnie z ustawą z dnia 4 kwietnia 2019 roku o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych.
Oświadczenie w sprawie dostępności ma zastosowanie do strony internetowej Miejskiej Biblioteki Publicznej w Radzionkowie dostępnej pod adresem:
https://biblioteka.radzionkow.pl/.
Data publikacji strony internetowej: 2024-04-30.
Data ostatniej istotnej aktualizacji: 2025-03-20.
W roku 2024 została uruchomiona nowa strona internetowa Biblioteki, która jest częściowo zgodna z ustawą o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych z powodu niezgodności lub wyłączeń wymienionych poniżej:
- brak informacji w języku migowym dla osób z dysfunkcją słuchu,
- treści multimedialne nie posiadają opisów alternatywnych,
- część plików nie jest dostępna cyfrowo.
Dla osób z problemami wzrokowymi możliwe jest indywidualne dostosowanie wersji strony pod względem wielkości czcionki, kontrastu, nasycenia, zmiany trybu tekstu czy uruchomienie czytnika ekranu. Przyciski funkcyjne dostępne są u góry strony przeglądarki. Ze strony można korzystać używając standardowych skrótów klawiaturowych przeglądarki. Można się po niej poruszać także za pomocą klawiatury poprzez użycie klawisza tabulacji (Tab).
Deklarację dostępności strony internetowej Miejskiej Biblioteki Publicznej w Radzionkowie dokonano na podstawie samooceny przeprowadzonej przez koordynatora ds. dostępności.
Dostępność cyfrowa Biuletynu Informacji Publicznej
Miejska Biblioteka Publiczna w Radzionkowie zobowiązuje się zapewnić dostępność swojej strony internetowej zgodnie z ustawą z dnia 4 kwietnia 2019 roku o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych.
Oświadczenie w sprawie dostępności ma zastosowanie do strony internetowej Biuletyn Informacji Publicznej Miejskiej Biblioteki Publicznej w Radzionkowie dostępnej pod adresem: https://www.bip.biblioteka.radzionkow.pl/ .
Data publikacji strony internetowej BIP: 2023-12-19.
Data ostatniej istotnej aktualizacji: 2025-01-08.
Strona internetowa jest częściowo zgodna z ustawą o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych z powodu niezgodności lub wyłączeń wymienionych poniżej:
- brak informacji w języku migowym dla osób z dysfunkcją słuchu,
- część plików nie jest dostępna cyfrowo.
Osoby słabowidzące mogą skorzystać z wersji o zwiększonym kontraście lub zmienić wielkość czcionki na stronie (przyciski funkcyjne w prawym górnym rogu). Ze strony można korzystać używając standardowych skrótów klawiaturowych przeglądarki. Można się po niej poruszać także za pomocą klawiatury poprzez użycie klawisza tabulacji (Tab).
Deklarację dostępności strony BIP dokonano na podstawie samooceny przeprowadzonej przez koordynatora ds. dostępności.
Informacje zwrotne i dane kontaktowe
Koordynator ds. dostępności Miejskiej Biblioteki Publicznej w Radzionkowie:
mgr Justyna Czaja
kontakt: tel. 781 409 922
e-mail:
Do koordynatora można składać uwagi, wnioski o udostępnienie informacji niedostępnej oraz żądania zapewnienia dostępności.
Deklarację sporządzono dnia: 2025-03-28.
Aktualizacja deklaracji: 2025-03-20.
Deklaracja dostępności
Wniosek o zapewnienie dostępności cyfrowej
Zgodnie z art. 18 ust. 1 ustawy z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych (Dz. U. z 2019 r. poz. 848), każdy ma prawo wystąpić do podmiotu publicznego z żądaniem zapewnienia dostępności cyfrowej wskazanej strony internetowej, aplikacji mobilnej lub elementu strony internetowej albo o jego udostępnienie za pomocą alternatywnego sposobu dostępu. Wniosek należy kierować do Koordynatora do spraw dostępności biblioteki –
Justyna Czaja:
Miejska Biblioteka Publiczna w Radzionkowie,
- Gwarków 2, Radzionków
Żądanie powinno zawierać:
- dane kontaktowe osoby występującej z żądaniem,
- wskazanie strony internetowej, która ma być dostępna cyfrowo,
- wskazanie sposobu kontaktu z osobą występującą z żądaniem,
- wskazanie alternatywnego sposobu dostępu, jeśli dotyczy.
Rozpatrzenie zgłoszenia powinno nastąpić niezwłocznie, nie później jednak niż w ciągu 7 dni od dnia wystąpienia z żądaniem. Jeżeli zapewnienie dostępności w tym terminie nie jest możliwe, podmiot publiczny informuje wnoszącego żądanie, kiedy będzie możliwa realizacja żądania, przy czym, termin ten nie może być dłuższy niż 2 miesiące od dnia wystąpienia z żądaniem
Podmiot publiczny odmawia zapewnienia dostępności cyfrowej, jeśli wiązałoby się to z ryzykiem naruszeniem integralności lub wiarygodności przekazywanych informacji. Jeśli podmiot publiczny nie jest w stanie zapewnić dostępności, powiadamia osobę występującą z żądaniem o przyczynach zaistniałej sytuacji i wskazuje alternatywny sposób dostępu do tego elementu.
W przypadku odmowy zapewnienia dostępności cyfrowej wskazanej w żądaniu, albo w przypadku odmowy skorzystania z alternatywnego sposobu dostępu - osoba zgłaszająca żądanie ma prawo złożyć do podmiotu publicznego skargę. Do rozpatrywania skargi w sprawach zapewnienia dostępności cyfrowej stosuje się przepisy ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2021 r. poz. 735).
Informacja o braku dostępności
architektonicznej lub komunikacyjno-informacyjnej
Zgodnie z art. 29 ustawy z dnia 19 lipca 2019 r. o zapewnianiu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami (Dz.U. z 2020 r. poz. 1062, zwanej dalej: ustawą), każdy bez konieczności wykazania interesu prawnego lub faktycznego, ma prawo poinformować Miejską Bibliotekę Publiczną w Radzionkowie o braku dostępności architektonicznej lub informacyjno-komunikacyjnej każdego oddziału Biblioteki, o których mowa w art. 6, pkt 1 lub 3 ustawy.
Informację taką należy zgłosić Koordynatorowi do spraw dostępności lub Dyrektorowi Miejskiej Biblioteki Publicznej w Radzionkowie. Forma złożenia informacji jest dowolna. Można skorzystać z poniższego wzoru.
Wniosek o zapewnienie dostępności
architektonicznej lub komunikacyjno-informacyjnej
Natomiast na podstawie art. 30 ustawy osoba ze szczególnymi potrzebami lub jej przedstawiciel ustawowy, po wykazaniu interesu faktycznego, ma prawo wystąpić do podmiotu publicznego z wnioskiem o zapewnienie dostępności architektonicznej lub komunikacyjno-informacyjnej.
Wniosek o zapewnienie dostępności powinien zawierać:
- dane kontaktowe wnioskodawcy,
- wskazanie bariery utrudniającej lub uniemożliwiającej dostępność w zakresie architektonicznym lub komunikacyjno-informacyjnym,
- wskazanie sposobu kontaktu z wnioskodawcą,
- wskazanie preferowanego sposobu zapewnienia dostępności, jeżeli dotyczy.
Wnioski o zapewnienie dostępności można składać:
- osobiście lub korespondencją pocztową na adres:
Miejska Biblioteka Publiczna w Radzionkowie, ul. Gwarków 2, Radzionków;
- korespondencją elektroniczną na adres mailowy:
Podmiot publiczny powinien zapewnić dostępność (zrealizować żądanie) bez zbędnej zwłoki, nie później jednak niż w terminie 14 dni od dnia złożenia wniosku. Jeżeli dotrzymanie tego terminu nie jest możliwe, podmiot publiczny niezwłocznie powiadamia wnioskodawcę o przyczynach opóźnienia i wskazuje nowy termin zapewnienia dostępności, nie dłuższy niż 2 miesiące od dnia złożenia wniosku. Jeżeli zapewnienie dostępności w zakresie określonym we wniosku jest niemożliwe lub znacznie utrudnione, np. ze względów technicznych lub prawnych, podmiot publiczny niezwłocznie zawiadamia wnioskodawcę o braku możliwości zapewnienia dostępności, proponując dostęp alternatywny.
W przypadku, gdy podmiot publiczny nie zapewni wnioskowanej dostępności w sposób i w terminie wyżej wskazanym, wnioskodawcy służy prawo złożenia skargi na brak dostępności. Skargę wnosi się do Prezesa Zarządu PFRON, w terminie 30 dni liczonych od dnia upływu terminów, o których mowa powyżej.
Uprzejmie informujemy, że w postępowaniu w przedmiocie wniosku o zapewnienie dostępności nie stosuje się przepisów ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego, z wyjątkiem przepisów dotyczących wyłączenia pracowników organu, doręczeń, sposobu obliczania terminów, uzupełniania braków formalnych i przekazywania wniosku zgodnie z właściwością.