WOLNE LEKTURY W KATALOGU BIBLIOTEKI

Miejska Biblioteka Publiczna uruchomiła dodatkową usługę dla użytkowników korzystających z zasobów informacyjnych Biblioteki. Uczyniono to poprzez integrację katalogu WWW Biblioteki z portalem „Wolne Lektury”.Projekt „Wolne Lektury” pozyskuje reprodukcje cyfrowe wykonane przez Bibliotekę Narodową, Bibliotekę Śląską i Bibliotekę Elbląską, odpowiednio przetwarza ich treść, a następnie udostępnia za darmo w sieci internetowej. W zbiorach tej biblioteki znajdują się utwory, które trafiły do domeny publicznej i zostały udostępnione w przyjaznych formatach, służących do odczytania w urządzeniach mobilnych oraz w Internecie (m.in. pdf, mobi, epub, html). Są tam również dokumenty dźwiękowe, które można z powodzeniem odtwarzać w formie audiobooków.

Dostęp do „Wolnych Lektur” jest możliwy z katalogu bibliotecznego on-line naszej Biblioteki, w którym informacje o zasobach zostały odpowiednio pogrupowane i zaindeksowane przez system biblioteczny. Czytelnik przeszukujący katalog online Biblioteki uzyska informacje o zbiorach tradycyjnych, dostępnych w placówkach bibliotecznych, oraz informację o dokumencie w formie elektronicznej. Jest to właśnie opis dzieła dostępnego z „Wolnych Lektur”, który można pobrać w całości lub we fragmentach  w jednym natywnych formatów dla e-czytników lub jako PDF.

Spis wszystkich lektur znajduje się na stronie: https://wolnelektury.pl/katalog/lektury/. Listę wszystkich lektur można również wywołać w katalogu elektronicznym wybierając klucz wyszukiwania „tytuł serii” i wpisując „wolne lektury”.